• Pri Cintoríne 1121/1, 920 01 Hlohovec

Čo je to 3D tlač?

3D tlač metóda, ktorá prepája virtuálny svet s tým reálnym. Stačí ak si jednoducho namodelujete súčiastku v počítači a 3D tlačiareň Vám vyrobí reálny model toho, čo ste si nakreslili. V dnešnej dobe je možné tlačiť s takmer všetkých dostupných materiálov vrátane betónu, ocele, titánu, keramiky a iných.

Ako to funguje?

Každé takéto tlačenie funguje metódou postupného pridávania vrstiev, pokiaľ sa nedosiahne požadovaného tvaru.

V dnešnej dobe je mnoho možností ako tlačiť 3D objekty, ale najčastejšie sa využívajú 2 základné metódy 3D tlače, pre ich nízke náklady a to:

  1. SLS – Selective Laser Sintering – spekanie laserom (postupné vrstvenie prášku tlačiaceho materiálu a jeho spekanie laserom po vrstvách)
  2. FDM – Fused deposition modeling  – postupné modelovanie natavovaním ( postupné odtavovanie tlačového materiálu a jeho postupné vrstvenie do tvaru modelu)

Aké máme možnosti?

Naša spoločnosť vlastní jednu 3D tlačiareň Prusa i3 MK2, ktorá je schopná tlačiť rôzne typy plastových materiálov ako napríklad PLA, ABS, PET, HIPS, Flex PP, Ninjaflex, Laywood, Laybrick, Nylon, Bamboofill, Bronzefill, ASA, T-Glase, Plasty s prídavkom uhlíkových vlákien, Polykarbonáty a iné.

Ako každá 3D tlačiareň, aj naša má obmedzený priestor tlačenia. Jedným modelom je u nás možné vytlačiť model, ktorý nepresahuje rozmery: 250 x 210 x 200 mm. V prípade väčších modelov pristupujeme k metóde postupného tlačenia a nalepovania špeciálnym lepidlom podľa typu lepeného materiálu. Takto lepené časti nie je možné rozoznať od skutočne vytlačených ako jeden kus.  Rovnako aj ich funkčnosť a pevnosť zostáva zachovaná.

Samozrejmosťou je možnosť použitia povrchovej úpravy vytlačených modelov, či už lakovaním, brúsením, leštením, leptaním, alebo farbením. Takto upravené diely už nie je možné rozoznať od sériovo vyrobených kusov.

Porovnanie materiálov 3D tlače

3D tlac a materialy

Určovanie ceny výtlačku

Ceny výroby dielu pomocou 3D tlače sa určujú podľa nasledovných kritérií:

  • aký materiál sa bude tlačiť
  • koľko práce bude treba vykonať na digitálnom modely (členitosť modelu)
  • aký objem materiálu bude vo finálnom stave
  • aká povrchová úprava bude požadovaná po vytlačení
  • metóda dopravy

V prípade, že máte 3D model súčiastky, ktorú chcete vytlačiť, stačí nám ju poslať a my vám čo najskôr pošleme cenu za jej vytlačenie a dobu tlače.

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom metódy 3D tlače nás neváhajte kontaktovať. Radi zodpovieme akékoľvek vaše otázky.